هر آنچه درباره رنگ چشم باید بدانید/ تفاوت شخصیت چشم آبی‌ها
اشگاه خبرنگاران yjc

دانش و فناوری
در حالی که گفته می شود رنگ چشم، پنجره ای به روح انسان است اما تحقیقات جدید نشان می دهد رنگ چشم افراد می تواند نشانه ای از وضعیت سلامتی فرد نیز باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان سالها در تلاش برای رمزگشایی ارتباط بین رنگ چشم و سلامت او بوده اند.
گروهی می گویند رنگ چشم بر میزان دردی که فرد احساس می کند تاثیر دارد، احتمال ابتلای فرد به دیابت را تعیین می کند و سرعت ذهن را نشان می دهد.
* تاثیر رنگ چشم بر تحمل درد
در جدیدترین تحقیقات، دانشمندان دانشگاه پیتسبورگ دریافتند، زنان سفید پوست با رنگ چشم روشن – سبز یا آبی- در تحمل درد یا اضطراب عملکرد بهتری نسبت به زنانی دارند که رنگ چشم شان قهوه ای یا فندقی است.
“انا بلفر” استاد هوشبری در این دانشگاه گفت: مطالعه 58 زن باردار نشان داد آنهایی که رنگ چشم روشن دارند، در زمان زایمان درد کمتری تجربه می کنند.
همچنین زنانی که رنگ چشم روشن دارند، پس از زایمان اضطراب، افسردگی و افکار منفی کمتری را از خود بروز می دهند.
نتایج این تحقیقات در نشست سالانه انجمن درد آمریکا عرضه شده است.
اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است تا دلایل این تفاوت شناسایی شود اما محققان ارتباط ژنتیکی را عامل این امر می دانند.
تا همین اواخر دانش پژوهان فکر می کردند یک شکل از یک ژن برای رنگ های آبی و یک ژن دیگر برای رنگ های تیره تر وجود دارد.
دکتر “جری لوهلانن” پژوهشگر ارشد علوم زیست مولکولی در دانشگاه جان مور لیورپول گفت: اکنون می دانیم که رنگ چشم بر اساس 12 تا 13 تغییر تکی در ژنهای مردم تعیین می شود.
به گفته وی این نشانگرهای ژنتیکی به ما شانس خوبی می دهد که رنگ چشم یک فرد را مشخص کنیم. این روزها می توانیم با دقت 70 تا 90 درصدی رنگ چشم را درست پیش بینی کنیم.
این گروه از پژوهشگران در تلاشند رنگ چشم قربانیان قتل یا تصادف را از روی بقایای اسکلت آنها تشخیص دهند.
* ژن های چند منظوره
محققان می گویند ژنهای دخیل در تعیین رنگ چشم، چند کاره و چند منظوره هستند. این ژنها کارهای دیگری نیز در بدن انجام می دهند. مثلا ژن یکی از این ژنها به نام NCX-4 که با بیان رنگ چشم تیره تر مرتبط است پروتئین های مختلفی را کنترل می کند که یکی از آنها با درد مرتبط است.
همچنین ژنهای دیگری که با رنگدانه رنگ چشم تیره – ملانین- مرتبط شده اند، با درد مرتبطند.
بیماری ارثی کبدی سندورم دوبین جانسون نیز که موجب بروز رنگدانه های قهوه ای در سلول های کبدی می شود با ملانین مرتبط است.
* تمایل چشم آبی ها به مصرف الکل
محققان بیمارستان دولتی جورجیا با بررسی 12 هزار زن دریافتند آنهایی که رنگ چشم روشن تر دارند بیش از آنهایی که رنگ چشمشان تیره است، الکل مصرف می کنند.
* مغز فعال تر در چشم قهوه ای ها
ملانین نه تنها تیرگی رنگ چشم را تعیین می کند بلکه برای ارتباط الکتریکی بین سلول های مغزی خاصیت عایق و نارسایی نیز دارد.
هر چه ملانین در مغز بیشتر باشد اثر بخشی و حساسیت سلول های مغزی بیشتر شده و مغز بهتر کار می کند.
نتایج این تحقیقات در نشریه تفاوت های شخصیتی و فردی منتشر شده است.
این مطالعات که نتایج آن در نشریه Perceptual and Motor Skills منتشر شده می تواند توضیح دهد که چرا زمان واکنش در افراد دارای رنگ چشم قهوه ای سریع تر از چشم روشن هاست
* مطالعه بهتر با چشم آبی
دانش پژوهان دانشگاه ادینبورگ در سال 1991 نیز از این حکایت دارد که دانشجویان دارای رنگ چشم تیره، عملکرد بهتری در آزمایش هوش زمان محدود دارند.
ظاهرا واکنش کندتر افراد دارای رنگ چشم آبی احتمالا به معنای آن است که آنها با ملاحظه تر و راهبردی تر فکر می کنند.
در آزمایش های دانشگاه لوئیزویل نشان داده شد، دانشجویان چشم آبی در فعالیت هایی که نیازمند طرح ریزی و ساختاربندی زمانی بود مانند گلف و مطالعه برای آزمون های پایان ترم، عملکرد بهتری دارند.
* همه انسان ها چشم قهوه ای دارند
رنگ چشم آبی نتیجه یک تکامل انسانی جدید است.
محققان دانشگاه کپنهاگ می گویند جهش ژنی نیازمند این رنگ، به طور تصادفی و شانسی در جایی در نزدیکی سواحل دریای سیاه در یک فرد و حدودا شش هزار تا 10 هزار سال پیش روی داده و منشا تمامی انسانهای چشم آبی امروزی بوده است.
تغییر ژنتیکی، رنگ آبی را در قرنیه نمی سازد بلکه بیشتر سازوکاری را که رنگدانه قهوه ای ملانین را می سازد، خاموش می کند.
دکتر هانس ایبرگ از دانشگاه کپنهاگ می گوید: در اصل چشم همه ما قهوه ای است. یک نظریه می گوید آب و هوای سرد و آسمانهای تیره به گسترش تغییر رنگ کمک می کند.
نبود ملانین موجب می شود رنگ پوست افراد نیز روشن تر شود و پوست بور و روشن جذب ویتامین D را افزایش می دهد. این تغییرات امکان جذب ویتامین دی را برای اهالی اقلیم شمالی که نور آفتاب ک
می دریافت می کنند ضروری است.
* خطر بروز نابینایی برای چشم آبی ها
چشمان آبی همچنین نور را به طور تدریجی از خود از خود عبور می دهند از این رو می توانند در نور خورشید ضعیف تر، دید خوبی داشته باشند.
فرانچسکا مارچتی از مرکز چشم پزشکی دانشگاه کالج لندن گفت: افزایش حساسیت به نور موجب می شود افراد چشم آبی بیش از دیگران به بیماری تحلیل ماکولای مرتبط با سن ( AMD ) مبتلا شوند. در این بیماری سلول های حساس به نور در عقب چشم، شروع به از بین رفتن می کنند و دید کم می شود. این امر در مورد افراد چشم سبز نیز صدق می کند.

*رنگ چشم روشن و دیابت
دیابت نوع یک بیماری دیگری است که با رنگ چشم مرتبط شده است.
یک مطالعه توسط محققان ایتالیایی نشان می دهد افراد چشم آبی بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.
محققان دریافتند در بین شهروندان لاتزیو و ساردینا که دیابت نوع یک دارند 21 درصد ، چشم آبی هستند و 9 درصد از مبتلایان رنگ چشم دیگری دارند.
سه تغییر ژنی مرتبط با رنگ چشم روشن با بروز بیماری دیابت مرتبط شده اند.
* تاثیر رنگ چشم بر شنوایی
مطالعات مختلفی حاکی ازآن است که در کارخانه های دارای سر و صدای بلند، کارگرانی که رنگ چشم روشن دارند بیش از بقیه دچار مشکلات شنوایی می شوند.
محققان در بیمارستان ملی عصب شناسی و جراحی اعصاب در لندن می گویند رنگدانه ملانین می تواند به حفاظت از اعصاب مغزی در برابر آسیب ناشی از سر و صدا کمک کند.
رنگ چشم و شخصیت
در سال 1977 محققان در نشریه روانشناسی اجتماعی اعلام کردند احتمال آنکه افراد چشم آبی در گفتگو با یک مشاور احساسات درونی خود را فاش کنند بسیار کم است. مطالعات بیشتر از این یافته حمایت کرده است.
در مطالعه دیگری در سال 2006 ، روانشناسان آلمانی دریافتند کودکان چشم آبی بیش از کودکان چشم قهوه ای احساسات خود را پنهان می کنند.
مطالعه جداگانه نیز نشان داد کودکان چشم آبی نسبت به چیزهای جدید هوشیار تر عمل می کنند.
محققان اهل چک در سال 2010 کشف کردند مردان دارای چشم قهوه ای از مردان چشم آبی مقتدر ترند.
آنها می گویند رنگ چشم آبی با کودک مرتبط است از این رو افراد چشم آبی بیشتر کودکانه به نظر می رسند.
رنگ چشم دائمی تا زمانی که نوزاد به سن 9 ماهگی نرسد مشخص نمی شود چرا که تولید ملانین که تعیین کننده رنگ چشم قهوه ای و تیره است زمان بر بوده و طول می کشد تا بدن نوزاد انسان ملانین تولید کند. در برخی از کودکان این تولید رنگ 18 ماه طول می کشد.
ها مختلف است؟زنگ تفريح زيستژن رنگ تیره بر رنگ روشن غالب است

كار اصلی چشم آن است كه نورهایی را كه از خارج دریافت می كند طوری روی پرده شبكیه متمركز كند كه تصویر دقیقی از شیء مورد نظر روی پرده شبكیه ایجاد شود. شبكیه این تصاویر را به صورت پیام های عصبی به مغز ارسال می كند و این پیام ها در مغز تفسیر می شوند. بنابراین برای واضح دیدن، قبل از هرچیز لازم است كه نور به طور دقیق روی پرده شبكیه متمركز شود.
ساختمان چشم شبیه یك كره است. در قسمت جلوی این كره یك پنجره شفاف به نام قرنیه وجود دارد. نور از محیط خارج وارد قرنیه شده پس از عبور از مردمك به عدسی می رسد. عدسی نور را به صورت دقیق روی شبكیه متمركز می كند تا تصویر واضحی بر روی شبكیه ایجاد شود.
برای آنكه اشیاء به صورت دقیق و واضح دیده شوند لازم است مسیری كه نور در چشم طی می كند شفاف باشد و قرنیه و عدسی نور را درست روی شبكیه متمركز كنند.

طبق تحقیقات وسیعی که در رابطه با زمان ثابت شدن رنگ چشم صورت گرفته است، معلوم شد، رنگ چشم نوزادان از هنگام تولد تا شش ماهگی در حال تغییر است و دلیل آن هم افزایش یا کاهش ملانین است.
از سوی دیگر برخی از رنگ‌ های چشم در برخی نقاط جهان فراوانی بیشتری دارند؛ به ‌طور مثال رنگ بلوطی یا خرمایی بیشتر در اروپا دیده می‌ شود و رنگ قهوه‌ ای مایل به مشکی، رنگ غالب در سراسر جهان است.

در تمامی چشم ها بافت پوششی عنبیه دارای رنگدانه مشکی به نام ملانین است .در صورتی که پراکندگی این رنگدانه زیاد باشد چشم فرد تیره و در صورتی که کم باشد چشو فرد روشن می شود.دلیل اصلی رنگی بودن عنبیه چشم، رنگدانه های کوچک ملانین است اما تیره یا روشن بودن چشم به دو عامل اصلی ژنتیک و میزان رنگدانه های موجود در عنبیه باز می گردد.هر فرد دارای دو نوع ژن است که هر یک را از یکی از والدین خود به ارث می برد.

این دو ژن هم می توانند شبیه هم باشند و هم می توانند فرق با هم داشته باشند.ژن رنگ تیره بر رنگ روشن غالب است و به همین دلیل، فردی با دو ژن رنگ قهوه ای یا یک ژن رنگ آبی و یک ژن قهوه ای، رنگ چشمش قهوه ای می شود.البته حتی چشم فرزند افرادی که هر دو والد چشم قهوه ای دارند می تواند آبی باشد.

طبق این نظریه چند ژن مسئول تعیین رنگ چشم های یک فرد هستند.در این میان بعضی ژن ها تاثیر بیش تری می گذارند.اصلی ترین ژن که تا 74 درصد در شکل گیری رنگ چشم دخالت دارد، ژن OCAZ است.

این ژن پروتئینی را رمز گذاری می کند که در تولید ملانین نقش دارد و شکل دهنده رنگ قهوه ای، آبی و سبز است.ژن های دیگری نیز هستند که در این میان نقش فرعی دارند و سبب بروز رنگ های مخلوطی مثل سبز مایل به آبی، طوسی مایل به آبی، قهوه ای، بلوطیو…می شوند.

ارتباط رنگ چشم و شخصیت انسان

براستی تا به حال فکر کرده اید که چرا چشم را دریچه ی روح هر انسان می دانند؟

از دیرزمان روانشناسان بسیاری از خصوصیات روحی فرد را از حالات چشمان او بیان می کردند. بطور مثال وقتی نوجوان شما در حال صحبت راجع به موضوعی به چشمان شما نگاه نمی کند یعنی خیلی با شما رو راست نیست، چرا که حسی که از نیروی درونی شما سرچشمه می گیرد و در نگاهتان نمایان می شود به او خواهد گفت که همه چیز را می دانید! بنابراین چشم ها منعکس کننده احساسات ما هستند و به نوعی پنجره ای است که دیگران با نگاه به آن قادرند افکار ما را بخوانند. اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود!

وضعیت عنبیه ی چشم گویای چگونگی سلامتی هر فرد است، که حتی به دلیل اهمیت و وسعت این بخش، رشته ای تحت عنوان عنبیه شناسی نیز ایجاد شده است. در این رشته به شناخت عنبیه، مردمک و سفیدی چشم می پردازند. محققان این رشته با بررسی علمی و ناحیه بندی این نقاط، به معیارها و نمودارهایی دست یافتند که با مقایسه ی آنها در هرفرد ارتباط اسرار و تنوع چشم را با تمام اعضای بدن و تفاوتهای آن در افراد را نشان می دهد.

همچنین رنگ چشم ها خود نمایان کننده ی شخصیت و توانایی های متفاوت در هر فرد است.

رنگ ها:

میزان و نوع رنگینه های عنبیه چشم در هر فرد ریشه در عوامل ارثی و انحصاری آن شخص دارد. اکثر رنگ چشم انسان شامل، مشکی، قهوه ای، آبی، سبز است که مخلوطی از آنها رنگهای فرعی دیگر را تشکیل می دهد. تفاوت این رنگها بسته به نژاد هر فرد دارد، بطوریکه آسیایی ها و بومی های آمریکایی بیشتر مشکی و فندقی هستند، و در مقابل رنگ چشم اروپایی ها بیشتر آبی، سبز و رنگهای روشن است که از قدیم به نسل های آینده آنها منتقل شده است.

بارزترین صفات و ویژگیهای هر فرد طبق رنگ چشم آن به این صورت است که رنگ قهوه ای نشان زیرکی و باهوشی، رنگ آبی و سبز نشان شرارت و بدجنسی است! وسعت ارتباط رنگ چشم با شخصیت انسان و اهمیت آن، محققین را بر آن داشت تا مطالعات عمیق تری را در این مورد انجام بدهند. طبق این تحقیقات، کسانی که رنگ چشم آنها تیره است، در زمینه های اجتماعی فعال تر، عاطفی و حساس و عصبی تر از افراد چشم روشن هستند.

مقایسه چشم های آبی با قهوه ای

طبق تحقیقاتی که از سی سال پیش به نتیجه رسیده ا ست، افرادی که چشم های قهوه ای دارند در زمینه های ورزشهایی پر تحرک مثل بستکتبال، فوتبال،… استعدادی بیشتری دارند و بالعکس چشم آبی ها در ورزشهای ملایم و تمرکزی مثل گلف، شطرنج،… مستعد تر هستند. در نتیجه ی این مطالعات ثابت شده است که افرادی که رنگ چشم آن ها مشکی، قهوه ای پررنگ است به نسبت چشم روشن ها در تکاپو و جنبش بیشتری هستند و آرام و قرار ندارند.

افراد چشم تیره در مقابل عوامل محرک دیداری و شنیداری واکنش بیشتری را نشان می دهد.

همانطور که در قبل اشاره شد چشم های روشن در زمینه هایی که نیاز به برنامه ریزی، تمرکز، تعمق و طرح ریزی دارند، فعال تر هستند. حتی از سال ۱۹۶۵ تا کنون و تنها طبق آمار احتمالی نه علمی، به این نتیجه رسیده اند که چشم روشن ها در زمینه های کسب جایزه های علمی و مسائل اکتشافی به نسبت بقیه موفق تر بوده اند. بطور مثال، مری کوری دو بار جایزه ی نوبل را ازآن خود کرد. وی تمام عمر خود را برای کشف ناشناخته ها و علوم جدید وقف کرد.

در سال ۱۹۹۸، کوپلن و همکارانش مطالعه ی وسیعی را بروی کودکان به خصوصی پیش دبستانی در زمینه رابطه ی رنگ چشم با چگونگی عادات، آگاهی و روابط اجتماعی انجام دادند. آنان دریافتند، عادات و روابط اجتماعی در پسر بچه ها ی چشم آبی، در مقایسه با رنگهای تیره بسیار متفاوت است و کاملا” می توان از روی رنگ عنیبه آنها به درونشان پی برد. درحالی که این موضوع در مورد دختران صحت نداشت.

نگاهی علمی

مطالعات اخیر نشان داده است که احتمالا” ژنی به نام “پاکس شش” نقش اساسی در رابطه ی بین شخصیت و رنگ چشم بر عهده دارد. این ژن با تأثیر و تعامل در بخش جلویی قشای مغز و آنزیم های آن مانند “ای سی سی (کنترل کننده عوامل و تنش های محیطی)” وظیفه ی تکامل چشم و اعصاب آن را که در اصل، عضوی از مغز محسوب می شود را به عهده دارد. از آنجاییکه “ای سی سی” در واکنش رفتاری و عوامل ادراکی مغز از جمله کنترل ذهن و تلقینات و … تأثیر مستقیم دارد، بنابر این ژن “پاکس شش” را می توان به عنوان کامل کننده ی بافت های “عنبیه” و “ای سی سی” به حساب آورد.

بنا بر توضیحات علمی فوق، همچنین تحقیقات تکمیلی توسط لارسن ام و همکارانش در سال ۲۰۰۷، صحت رابطه ی همگون رنگ چشم و شخصیت افراد اثبات شده است. تغییرات ژن “پاکس شش” و متعاقبا” تنوع در حالات و رنگ عنبیه، به دنبال خود تفاوت های رفتاری اشخاص را در پی دارد. تحقیقات بعمل آمده بر آناتومی، حالات و رنگ دانه های چشم ۴۲۸ دانشجو متفاوت از نظر رفتاری، حاکی از

آن است که حالت، رنگ و تفاوت در دیگر اعضای چشم انسان، در عملکرد رفتاری وی و احساسات تأثیر مستقیم دارد.

البته تا به امروز مطالعات در این زمینه محدود بوده و جا دارد تا دانشمندان در مورد این مقوله ی مهم بیشتر به تحقیقات بپردازند تا راز دریچه ی چشم و آشکار سازی شخصیت درونی و حالات را نمایان تر کند.

چرا رنگ بعضي چشم ها آبي و بعضي ديگر قهواي است؟ چشم انسان رنگ خود را از ماده اي ميگيرد که ملانين ناميده ميشود.

اين يک نوع ماده رنگي است که بدن توليد ميکند و همان ماده است که به پوست و مو هم رنگ ميدهد هر ذره کوچک ملانين قهوه اي تيره است حالا اگر ذرات زيادی از اين ملانين پهلوي هم قرار بگيرند، رنگ چشم قهوه ای تيره ديده خواهد شد اشخاصي که چشمان آبي دارند علتش شبيه علت آبي بودن آسمان است! در فضای بالای سر ما ذرات کوچک غبار و رطوبت با نور آفتاب برخورد ميکنند و ترکيبي از رنگهای مختلف بوجود ميآيد اکثر رنگها مستقيما” از جو عبور مي نمايد ولي دسته اي از اشعه آبي وقتي به ذرات ريز غبار يا آب در فضا برخورد ميکنند پخش ميشوند و عينا” همين موضوع در چشماني که دارای مقدار کمي از ذرات ملانين هستند روی ميدهد ذرات کوچک قهوه اي کوچکتر از آن هستند که ديده بشوند، آنها ساير رنگهای روشن را جذب ميکنند ولي رنگ آبي را پخش مي نمايند.

چون ما به چشم کسی نگاه می‌کنیم قسمتی که رنگی است، همان عنبیه چشم می‌باشد. عنبیه رنگی است؛ زیرا در الیاف آن رنگدانه‌هایی، برای حفظ آن از آسیب نور نهفته است.

بیشتر رنگدانه‌ها در قسمت عقب عنبیه گرد آمده‌اند و در قسمت جلو، رنگدانه چندانی وجود ندارد. حالا چون‌ که قسمت جلوی عنبیه بسیار شفاف و بی‌رنگ است و امواج نور قرمز و زرد را به هنگام عبور نور، به خود جذب می‌کند، از این‌رو بازتاب نور در رنگدانه‌ها سبب می‌شود که عنبیه «آبی رنگ» بنماید.

پس رنگ آبی چشم؛ بازتاب رنگدانه‌هایی است که در قسمت پشت عنبیه گرد آمده‌اند.

اگر رنگدانه‌ها در قسمت جلوی عنبیه افزایش نیابند، چشم در تمام عمر همچنان آبی باقی خواهد ماند؛ اما اگر زیاد باشد و در قسمت جلو نیز پخش شوند، آن را به رنگ قهوه‌ای در خواهند آورند.

دليل اصلي رنگي بودن عنبيه چشم، رنگدانه هاي کوچک ملانين است، اما تيره يا روشن بودن چشم به دو عامل اصلي ژنتيک و ميزان رنگدانه هاي موجود در عنبيه باز مي‌ گردد.

در تمامي چشم‌ ها، بافت پوششي عنبيه داراي رنگدانه مشکي به نام ملانين است. در صورتي که پراکندگي اين رنگدانه ‌ها زياد باشد چشم فرد تيره و در صورتي که کم باشد، روشن مي‌ شود.

طبق اين نظريه چند ژن مسوول تعيين رنگ چشم‌ هاي يک فرد است. در اين ميان برخي ژن‌ ها تاثير بيشتري مي ‌گذارند.

اصلي ‌ترين ژن که تا 74 درصد در شکل‌ گيري رنگ چشم دخيل است ژن OCAZ است. اين ژن، پروتئيني با عنوان P را رمزگذاري مي ‌کند که در توليد ملانين نقش دارد و شکل دهنده رنگ قهوه‌اي، آبي و سبز است.

ژن‌هاي ديگري با اسامي Eycl1، Eycl2 و Eycl3 نيز ژن‌هايي هستند که نقش فرعي در اين ميان دارند وسبب بروز رنگ ‌هاي مخلوطي مثل سبز مايل به آبي، طوسي مايل به آبي، قهوه‌اي، بلوطي و … مي‌ شوند.

تحقيقات اخير دانشمندان روي گروهي از افراد چشم آبي نشان داده است، جهشي کوچک در OCAZ مي ‌تواند سبب محدود شدن توليد ملانين عنبيه و آبي شدن چشم شود.

جالب است بدانيد که اگر فعاليت اين ژن به طور کامل محدود شود، فرد دچار ناراحتي خاصي به نام آلبينيسم يا زالي مي ‌شود که در اثر آن موهاي فرد سفيد و چشمانش قرمز خواهد شد.

دو چشم با دو رنگ متفاوت

شايد شما هم با افرادي رو به‌ رو شده باشيد که رنگ دو چشم آن ها با هم متفاوت است. اين اختلال در انسان ‌ها معمولا نادر است، ولي در حيوانات رواج بسياري دارد و دليل آن هم متفاوت بودن ميزان ملانين موجود در هر يک از عنبيه‌ هاست. دليل اصلي بروز اين بيماري جهش ژني است که مي‌ تواند ارثي نيز باشد. البته برخي داروهاي خاص نيز مي‌ توانند سبب افزايش يا کاهش مقدار رنگدانه در هر يک از چشم ‌ها شوند. برخي مبتلايان به اين مشکل، براي پوشاندن آن از لنزاستفاده مي ‌کنند، اما برخي ديگر اين حالت را دوست دارند و با آن به ‌طور طبيعي کنار آمده‌اند.

رنگ چشم تغيير مي ‌کند؟ طبق تحقيقات وسيعي که در رابطه با زمان ثابت شدن رنگ چشم صورت گرفته است، معلوم شد، رنگ چشم نوزادان از هنگام تولد تا شش ماهگي در حال تغيير است و دليل آن هم افزايش يا کاهش ملانين است.

از سوي ديگر برخي از رنگ‌ هاي چشم در برخي نقاط جهان فراواني بيشتري دارند؛ به ‌طور مثال رنگ بلوطي يا خرمايي بيشتر در اروپا ديده مي‌ شود و رنگ قهوه‌ اي مايل به مشکي، رنگ غالب در سراسر جهان است.

رنگ‌ هاي چشم روشن مانند سبز، آبي و طوسي نيز بيشتر در کشورهاي آمريکايي و برخي کشورهاي آسيايي نظير هند و ترکيه ديده مي‌ شود.

روانشناسی رنگ چشم ها

معمولا انسان ها برای به دست آوردن شناخت بیشتر از دوستان و
اطرافیان
خود و یا شناخت سطحی از کسانی که برای اولین بار با
آنها رو به رو می
شوند به گزینه های مختلفی پناه می برند که حدس زدن
شخصیت طرف مقابل از
روی لباس پوشیدن ،امضا و یا شیوه دست دادن او از جمله
این امور است.

شناخت شخصیت افراد از روی رنگ چشم گزینه جدیدی است
که در روابط انسانی
بی تاثیر نبوده و چنانچه درست

به کار رود مشکلات زیادی را
حل خواهد
کرد . مطلب زیر که توسط یکی از انجمن های
اینترنتی عربی منتشر شده است
به بررسی انواع رنگ چشم و شخصیت دارندگان آن می پردازد.

رنگ چشم سبز

رنگ چشم سبز نشان دهنده آن است که صاحبان آن شخصیتی قوی و اراده
ای بالا
دارند. در تصمیم گیری ها، خیلی محکم عمل کرده و تا
حدی خود رای و مغرور
هستند.این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند و در کمک به
دیگران سعی می
کنند تا آخرین توان خود را مصرف کنند.

رنگ چشم آبی

دارندگان چشم های آبی دارای نگاهی عمیق بوده و
شخصیتی حساس و شفاف
دارند. این افراد به راحتی فکر و نظر خود را به دیگران
تحمیل می کنند و
به همین نسبت جرات و شجاعت ویژه ای هم به خرج می زنند.
قابل توجه است
که بیشتر چشم آبی ها طبیعت و احساساتی هنری و ملموس
دارند.

رنگ چشم مشکی

صاحبان چشمان مشکی انسان هایی رویایی هستند که
در فضای شاعرانه ای
زندگی می کنند و همچنین بسیار دست و دل باز هستند.
بسیار سعی می کنند
با هر چه دارند به دیگران کمک کنند .این افراد همچنین
دارای خلق و خوی
اجتماعی و احساسات ظریف هستند.

رنگ چشم قهوه ای

چشم قهوه ای سنبل مهربانی و محبت است و هر چه تیره تر باشد مهر و
محبت
صاحبش بیشتر است. چشم قهوه ای ها بسیار خون سردند و هر چه را که
می
خواهند به راحتی تصاحب می کنند. چنین به نظر می رسد که
این افراد معنای
عصبانیت را نمی شناسند و از آرامشی تمام نشدنی بهره مندند.

رنگ چشم خاکستری

صاحبان چشم های خاکستری دو دسته هستند ، یا از
شخصیتی آرام و با اعتماد
به نفس برخوردارند و یا شخصیتی عصبی و انقلابی دارند
و همیشه به دنبال
آرامش می گردند ولی در مجموع انسان هایی سرسخت و
سنگین دل هستند.

رنگ چشم عسلی

با وجود اینکه چشم عسلی ها انسان هایی خوش قلب هستند
ولی با دیگران
صریح نیستند. این افراد همیشه به دنبال دوست می
گردند. چشم عسلی ها
معمولا از کودکی روی پای خود بزرگ شده و دوست ندارند به
دیگران تکیه کنند

طلاعات شگفت انگیز درباره چشم

1-چشم ها بعد از مغز، پیچیده ترین عضو بدن شما هستند.

2- چشم ها بیش از 2 میلیون بخش فعال دارند.

3- چشم ها در هر ساعت 36000 بایت (bits: واحد اندازه گیری اطلاعات) اطلاعات را تهیه می کنند.

4- در شرایط مناسب و صحیح می توانند روشنایی یک منبع نور را در فاصله 5/22 کیلومتری تشخیص دهند.

5- نزدیک به 85 درصد کل معلومات شما از طریق چشم ها به دست می آید.

6- چشم ها از 65 درصد مسیرهای منتهی به مغز استفاده می کنند.

7- چشم ها می توانند فوراً صدها ماهیچه و اندام را در بدن شما فعال کنند.

8- در طی یک عمر طبیعی، چشم ها می توانند مانند یک دوربین، 24 میلیون عکس از دنیای اطرافتان برای شما بگیرند.

9- ماهیچه هایی که از داخل، چشم های شما را حرکت می دهند، قوی ترین عضلات برای این کار هستند. این عضلات 100 برابر قوی تر از مقدار مورد نیاز هستند.

10- کره چشم افراد بزرگسال حدود 5/2 سانتیمتر قطر دارد. از کل سطح کره چشم، فقط یک ششم آن یعنی قسمت جلویی آن در معرض دید قرار دارد.

11- چشم ها تنها قسمتی از بدن هستند که می توانند در هر زمانی صد در صد فعال باشند، شب یا روز و بدون هیچ استراحتی.

پلک های چشم و ماهیچه های خارجی چشم نیاز به استراحت دارند، حالت لیز بودن و نرمی سطح چشم بایستی از نو تجدید شود، ولی خود چشم ها هرگز نیاز به استراحت ندارند.

با این همه، هر چند وقت یک بار به چشم هایتان استراحت دهید.

12- بینایی چشم ها، با ارزش ترین حس برای شماست. لذا به خوبی از آنها مراقبت کنید و در حفظ سلامتی آنها کوشا باشید.

نیره ولدخانی- کارشناس تغذیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *